Na stronach Rządowego Centrum Legislacji, pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (numer w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Nauki – 17). W ramach tego rozporządzenia, w Załączniku nr 8, znajduje się Standard kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu Ratownika Medycznego, zarówno dla studiów I stopnia (licencjat), jak i II stopnia (magisterium). I na tym drugim standardzie oparta będzie dalszy komentarz.
W Rządowym Centrum Legislacji (RCL) w dniu 15 lutym 2024 pojawił się
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych
Wprowadzenie w życie ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie zawodowym, wprowadza szereg zmian, które mają powiązania z obecnie jeszcze (do 22 czerwca 2023r.) działającą w tej materii z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, regulującą zasady zdobywania tytułu zawodowego, wykonywania zawodu, proces doskonalenia zawodowego oraz kilka innych spraw istotnych wynikających z owych zmian.
Niestety z uwagi na fakt realizacji przez Komitet Organizacyjny Samorządu Ratowników Medycznych (KOSRM) podwalin do utworzenia organów reprezentujących oraz zamieszania, które wynika z czasu funkcjonowania przepisów przejściowych, dochodzi do pewnego rodzaju wykorzystania sytuacji przez resort zdrowia - na niekorzyść przedstawicieli tego zawodu.
Z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych (Dz.U. 2022 poz. 2705, z 2023 r. poz. 1234.), zakończyła się pewna era funkcjonowania zawodu RATOWNIKA MEDYCZNEGO w akcie, który do tego czasu go określał czyli ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. 2006 Nr 191 poz. 1410, t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1720, 1733, 2705, 2770).