ul. Adama Mickiewicza 28/3, 40-085 Katowice, PL +48 698 552 383 info@red-alert.org.pl

Struktura Ochotniczego Ratownictwa Medycznego

Ochotnicze Ratownictwo Medyczne

Powstanie tej formy wykorzystania komponentu ludzkiego oraz sprzętowego możliwego do zadysponowania przez Dyspozytora Medycznego (DM) oraz wykorzystania Jednostek Współpracujących z systemem PRM w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego w momencie jego przeciążenia (mnogość zdarzeń pojedynczych, zachorowań czy kilka zdarzeń mnogich lub jedno o charakterze masowym), warunkuje użycie innych podmiotów do ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Odpowiedzią na tę sytuację jest utworzenie w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne Korpusów działających częściowo w ramach ochotniczych i częściowo w ramach zawodowych Ratowników Medycznych (umowa o pracę w Powiatowej/Miejskiej Stacji, Korpusie Uniwersyteckim) pod postacią właśnie Ochotniczego Ratownictwa Medycznego. W skład ORM wchodzą następujące korpusy: Uniwersytecki, Medyczny, Ratowniczy oraz Wspierający. W ramach Korpusu Uniwersyteckiego działają dwa typy zespołów: ZRM-P i ZRM-S. Ma to ścisły związek z prowadzoną działalnością dydaktyczną uniwersytetu medycznego gdzie w każdym z typów zespołu znajduje się pracownik/nauczyciel uniwersytecki z odpowiednim stopniem (stopnie te były przytoczone w rozdziale o ZRM), a członkowie zespołu to albo absolwenci albo studenci po ukończonym I roku studiów (w obu przypadkach w odpowiednim stopniu) albo zdobywający specjalizację Ratownicy Medyczni z otwartym przewodem specjalizacyjnym oddelegowani do tego szkolenia.
Korpus Medyczny wypełnia tę samą funkcję co uniwersytecki i podyktowany jest sytuacją BRAKU możliwości utworzenia takich zespołów przez daną wyższą uczelnię medyczną, utworzony jest przez Powiatową/Miejską Stację Ratownictwa Medycznego. Gdzie funkcję lidera/kierownika zespołu pełni RM zatrudniony na umowę o pracę, a pozostali (w przypadku ZRM-P) członkowie to ochotnicy lub praktykanci, natomiast w zespole specjalistycznym są to ratownicy odbywający szkolenie specjalizacyjne również z odpowiednim stopniem. W Korpusie Ratowniczym swoje miejsce znajdą organizacje ratownicze, które w swoich szeregach zrzeszają Ratowników Medycznych i mogą utworzyć i kierować do działań ratowniczych w formie ZRM-P swoich członków. Tymi organizacjami są: GOPR, TOPR, WOPR, PCK, Maltańska Służba Medyczna oraz formacja oparta na wspólnym działaniu wyselekcjonowanych i przeszkolonych specjalistycznie do działań i ewakuacji medycznej w sytuacjach kryzysowych w strefie bezpośredniego zagrożenia ratowników z formacji cywilnych i mundurowych określanych mianem RTF (ang. Rescue Task Forces) czyli Ratowniczy Oddział Specjalny (ROS). Zawsze liderem/kierownikiem zespołu będzie RM z odpowiednim stopniem zawodowym, natomiast pozostałymi członkami zespołu mogą być Ratownicy Medyczni z niższym stopniem (Młodszy Ratownik Medyczny, Stażysta Ratownik) lub Ratownicy z Kwalifikowana Pierwszą Pomocą (KPP). Korpus Wspierający to miejsce dla obecnych Jednostek Współpracujących z systemem PRM, takie jak: POLICJA, PSP, ASAR, SAR lub działające w ramach ratownictwa powietrznego czy lądowego Grupy/Zespoły Ewakuacji Medycznej Ministra Obrony Narodowej (GEM/ZEM MON), itp. Skład osobowy identyczny jak w Korpusie Ratowniczym. Finansowanie Korpusów odbywać się może w ramach zadań jednostki tworzącej lub poprzez dotacje celową w przypadku Korpusu Medycznego i Uniwersyteckiego z uwagi na charakter edukacyjny powołanej jednostki. W ramach działań ORM konieczne jest utworzenie Systemu Wspomagania Dowodzenia Ochotniczego Ratownictwa Medycznego i zapewnienie łączności w systemie pomiędzy jego użytkownikami oraz Dyspozytorem Medycznym kierującym do zdarzenia.

Strukturę organizacyjną Ochotniczego Ratownictwa Medycznego przedstawia poniższa rycina 

Cel Fundacji

Celem Fundacji jest działalność badawcza i dydaktyczno-naukowa, szczególnie w zakresie wspierania, promocji i pomocy w rozwoju Ratownictwa Medycznego w Polsce, a także wspierania osób promujących ten rozwój oraz awans zawodowy w poszczególnych grupach wykonujących zawód medyczny w systemach ratowniczych.

Red-Alert Fundacja jest organizacją działającą NON-PROFIT

Adres

 Adama Mickiewicza 28/3
 Katowice, 40-085

+48 698 552 383
info@red-alert.org.pl
 Pn-Pt: 09.00 - 15.00