ul. Adama Mickiewicza 28/3, 40-085 Katowice, PL +48 698 552 383 info@red-alert.org.pl

Jak Ministerstwo Zdrowia robi w konia Ratowników Medycznych

Wprowadzenie w życie ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie zawodowym, wprowadza szereg zmian, które mają powiązania z obecnie jeszcze (do 22 czerwca 2023r.) działającą w tej materii z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, regulującą zasady zdobywania tytułu zawodowego, wykonywania zawodu, proces doskonalenia zawodowego oraz kilka innych spraw istotnych wynikających z owych zmian.

Niestety z uwagi na fakt realizacji przez Komitet Organizacyjny Samorządu Ratowników Medycznych (KOSRM) podwalin do utworzenia organów reprezentujących oraz zamieszania, które wynika z czasu funkcjonowania przepisów przejściowych, dochodzi do pewnego rodzaju wykorzystania sytuacji przez resort zdrowia - na niekorzyść przedstawicieli tego zawodu.

Wobec powyższego należy przysiąść nad obecnie procedowanym rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego (projekt z dnia 23-05-2023 r. - Komisja Prawnicza), który jest nieco innym projektem niż ten opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji w dniu 6 marca 2023 r. MZ 1458 (projekt z dnia 28 lutego 2023r.).

Jak wskazuje Raport z Konsultacji Publicznych, uwagi oprócz podmiotów reprezentujących administracje publiczną (urzędy wojewódzkie), stacje krwiodawstwa, Konsultant Krajowy, SP ZOZ RPR Sosnowiec, osoby fizyczne będące Ratownikami Medycznymi, Stacja Pogotowia Ratunkowego w Radomiu, Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SPZOZ, Kancelaria Prawna Julii Aleksandrowicz, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych - to z organizacji pozarządowych, które można by wliczyć w poczet mówiących głosem przedstawicieli tego zawodu - uwagi zgłosiliśmy my Red-Alert.

Cóż, widać kwestie te zostały przyćmione sytuacją tworzenia samorządu zawodowego, ale ta nieuwaga będzie nas Ratowników Medycznych kosztować dołożeniem dodatkowych czynności oraz rozszerzeniem katalogu preparatów leczniczych, możliwych do podania samodzielnie bez adekwatnych szkoleń czy zwiększenia nakładów finansowych za ich wykonywanie.

Należy tutaj przypomnieć, iż w roku ubiegłym (24-05-2022 r.), kością niezgody był projekt rozporządzenia, w którym to resort zdrowia chciał wprowadzić do zakresu czynności te, które obecnie są, niemalże pokrewnie wiążące z drobnymi modyfikacjami w tym i preparaty lecznicze, wynikające z przeanalizowania sprzeciwów wyrażonych przez nie tylko samych Ratowników Medycznych, ale też podmioty i reprezentantów pozostałych zawodów medycznych, w tym również lekarzy.

Dodatkowe czynności z tego projektu zakładały min.:

 - Wykonanie intubacji dotchawiczej z użyciem środków zwiotczających oraz prowadzenie wentylacji zastępczej.

- Cewnikowanie pęcherza moczowego.

Oraz dodanie kilku leków:

- Dopaminum hydrochloricum;

- Etomidate;

- Ketamine hydrochloride;

- Methoxyflurane;

- Prasugrel;

- Rocuronium bromide;

- Tranexamic acid.

W chwili obecnej, ten projekt, który w marcu bieżącego roku jedynie zakładał:

- Cewnikowanie pęcherza moczowego

A z leków dodawał:

- Methoxyflurane;

- Tranexamic acid.

Nagle w opublikowanym projekcie z dnia 23 maja 2023 roku, zakłada się poszerzenie tych czynności o:

- Zakładanie sondy żołądkowej po zastosowaniu przyrządów nadgłośniowych lub intubacji, w celu zapobieżenia aspiracji treści pokarmowej do dróg oddechowych.

- Odsysanie treści z dróg oddechowych (wcześniej były same drogi oddechowe bez treści - poprawka redakcyjna).

- Wykonanie intubacji dotchawiczej u pacjenta przytomnego, z wykorzystaniem środków analgetycznych i sedujących oraz prowadzenie wentylacji nieinwazyjnej.

- Wykonanie defibrylacji manualnej na podstawie oceny zapisu EKG lub oceny zapisu kardiomonitora (dodano ocenę EKG - poprawka redakcyjna).

- Drenaż jamy opłucnej.

- Pobieranie materiału z górnych dróg oddechowych od pacjenta oraz wykonywanie testów na obecność wirusów (wykreślono "celebrytę").

- Cewnikowanie pęcherza moczowego.

Pojawiły się niemal identyczne leki, jak w ubiegłym roku, poza dwoma preparatami zwiotczjącymi:

- Dopaminum hydrochloricum;

- Ketamine hydrochloride;

- Methoxyflurane;

- Prasugrel;

- Tranexamic acid.

No cóż, o ile w ubiegłym roku, czynności te były wraz z medykamentami oprotestowane, o tyle w tej wersji tego rozporządzenia mamy zwiększony zakres czynności wespół z preparatami leczniczymi - bez jakiegokolwiek oporu samych zainteresowanych i bez Konferencji Uzgodnieniowej, w której to mogłyby wziąć udział osoby i podmioty zgłaszające uwagi do projektu.

Ponieważ jako organizacja pozarządowa, aktywnie uczestnicząca od samego początku w pracach legislacyjnych i konsultacjach publicznych/społecznych - składaliśmy UWAGI do tego projektu, w których wnosiliśmy o zwiększenie dróg podaży następujących preparatów leczniczych:

- Fentanylum - roztwór do wstrzykiwań, tabletka podpoliczkowa, tabletka podjęzykowa, aerozol do nosa, roztwór;

- Glucagoni hydrochloricum – roztwór do wstrzykiwań, proszek do nosa;

- Ibuprofenum - czopki, tabletki, roztwór do wstrzykiwań;

- Metamizolum natricum - czopki, tabletki, roztwór do wstrzykiwań;

- Metoprololi tar tras – tabletki, roztwór do wstrzykiwań;

- Midazolamum – roztwór do wstrzykiwań, aerozol do nosa, roztwór;

- Naloxoni Hydrochloridum – roztwór do wstrzykiwań, aerozol do nosa;

Niestety, Ministerstwo Zdrowia uważa, że te zmiany są zbyteczne - pozostawiamy te opinię do analizy każdego czytającego czy jest zasadna lub nie.

Natomiast w kwestii dodatkowych czynności, stoimy na stanowisku iż cewnikowanie pęcherza moczowego - tylko w niektórych sytuacjach może mieć terapeutyczne uzasadnienie wynikających ze stanu pacjenta jak uraz czaszkowo-mózgowy z podejrzeniem i objawami krwawienia śródczaszkowego, opieka po-resuscytacyjna w wyniku nawrotu spontanicznego krążenia (ROSC) - w innych przypadkach będzie stanowiło wykorzystywanie Zespołów Ratownictwa Medycznego do realizowania zadań z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, które leżą w zakresie czynności lekarskich.

Ten sprzeciw, również spotkał się z decyzją odmowną ze strony resortu zdrowia.

Wobec powyższego podsumowania, będącego wynikiem obserwacji poczynań instytucji nadzorującej funkcjonowanie wszystkich zawodów medycznych (ministerstwo zdrowia), nasuwa się wniosek taki, iż pomimo usilnych starań i prób ingerencji w tworzenie kompetencji zawodowych przez organizacje pozarządowe (w tym Red-Alert), widoczna jest strefa wpływów podmiotów lub osób, które dla resortu odgrywają jakieś kluczowe znaczenie. Co powoduje niestety, że serwuje się Ratownikom Medycznym pomimo ich zdecydowanego sprzeciwu Konia Trojańskiego, którego wnętrze wyszło w ramach obywatelskiej czujności.

Jakie będą dalsze ulepszenia??

Trzeba oczekiwać na posunięcia Ministerstwa Zdrowia, które na pewno mogą zaskoczyć.

 

Cel Fundacji

Celem Fundacji jest działalność badawcza i dydaktyczno-naukowa, szczególnie w zakresie wspierania, promocji i pomocy w rozwoju Ratownictwa Medycznego w Polsce, a także wspierania osób promujących ten rozwój oraz awans zawodowy w poszczególnych grupach wykonujących zawód medyczny w systemach ratowniczych.

Red-Alert Fundacja jest organizacją działającą NON-PROFIT

Adres

 Adama Mickiewicza 28/3
 Katowice, 40-085

+48 698 552 383
info@red-alert.org.pl
 Pn-Pt: 09.00 - 15.00