ul. Adama Mickiewicza 28/3, 40-085 Katowice, PL +48 698 552 383 info@red-alert.org.pl

Podstawowa Opieka Zdrowotna i Transport Medyczny

Zasadne jest utworzenie równolegle do działającego systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego systemu Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Transportu Medycznego jako wyjazdowej pomocy medycznej  (w ustawie o POZ z uwzględnieniem innych aktów normatywnych i wykonawczych). W oparciu o jednolity sposób przyjmowania zgłoszeń i kierowania zespołów, ścisłej współpracy z Dyspozytorem Medycznym i Wojewódzkim Koordynatorem Ratownictwa Medycznego w sytuacji zdarzenia o charakterze masowym czy zdarzeń o charakterze kryzysowym. Utworzenie struktur dyspozytorni POZ i TM jednej na każde województwo (analogicznie jak w systemie PRM). Wojewódzka Dyspozytornia Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Transportu Medycznego (WDPOZiTM) współpracująca ściśle z DM PRM oraz WKRM i pełniąca funkcję nadzorującą na terenie województwa wyjazdowej pomocy medycznej w ciągu 24h/7d oraz transportów medycznych w danym obszarze operacyjnym województwa:
- zlecająca i monitorująca wszystkie realizowane zgłoszenia wpływająca do systemu bezpośrednio i po przekazaniu z systemu PRM stanów zdrowotnych innych niż stany zagrożenia życia, do których nie jest konieczne zadysponowanie Zespołu Ratownictwa Medycznego tylko lekarza POZ lub zespołu wyjazdowego;

- transportu medycznego pomiędzy jednostkami ochrony zdrowia, publicznymi i niepublicznymi z możliwością włączenia do systemu PRM w sytuacji kryzysowej lub zdarzeniu o charakterze masowym lub stanie podwyższonej gotowości ogłoszonego przez wojewodę;

- transportu na ratunek pacjenta w bezpośrednim stanie zagrożenia zdrowia i życia;

- transportu specjalistycznego w tym osób podejrzanych i chorujących na choroby zakaźne;

- oraz transportu krwi i produktów krwioleczniczych, a także organów do przeszczepu.

Szczegółowy opis struktury organizacyjnej zespołów wyjazdowych oraz transportu medycznego przedstawia rycina:

Struktura organizacyjna Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Transportu Medycznego.
Opracowania własne Red-Alert Fundacja na rzecz wspierania i rozwoju Ratownictwa Medycznego w Polsce

Szczegółowy opis Wojewódzkiej Dyspozytorni Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Transportu Medycznego przedstawia rycina:

Schemat Wojewódzkiej Dyspozytorni Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Transportu Medycznego.
Opracowania własne Red-Alert Fundacja na rzecz wspierania i rozwoju Ratownictwa Medycznego w Polsce

 

W obu wariantach proponowanej zmiany w systemie Podstawowej Opieki Zdrowotnej (jej wyjazdowej formy) oraz Transportu Medycznego, który obecnie jest nieprecyzyjnie uregulowany (kilka aktów prawnych sankcjonują jego wykonywanie), znajdują swoje miejsce Ratownicy Medyczni, adekwatnie do proponowanego Zespołu Wyjazdowego POZ lub Zespołu Transportu Medycznego z uwzględnieniem stopnia zawodowego i idących za nim kwalifikacji. Należy zaznaczyć, że w obu formach świadczeń zdrowotnych, które może wykonywać RM, znajdują się specjalizacje, odzwierciedlające zakres działań w zespołach wyjazdowych oraz transportowych.
Zespoły Wyjazdowe POZ zostały podzielone na: Zespół Wyjazdowy Ogólny Lekarski (ZWOL), Zespół Wyjazdowy Ogólny Pediatryczny (ZWOP), Zespół Wyjazdowy Ogólny Asystencki (ZWOA) oraz Zespół Wyjazdowy Ogólny Zabiegowy (ZWOZ).

 

Szczegółowy opis Zespołów Wyjazdowych Podstawowej Opieki Zdrowotnej przedstawia rycina:


Schemat Zespołów Wyjazdowych Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Opracowania własne Red-Alert Fundacja na rzecz wspierania i rozwoju Ratownictwa Medycznego w Polsce

 

Natomiast w Zespołach Transportu Medycznego możemy wyróżnić ich następujące typy: Zespół Transportu Medycznego Specjalistyczny ZTM-S (z lekarzem – A1) lub Zespół Transportu Medycznego Specjalistyczny ZTM-S (z ratownikiem medycznym z odpowiednim stopniem – A2), Zespół Transportu Medycznego Podstawowy ZTM-P (bez lekarza), Zespół Transportu Medycznego Neonatologiczny ZTM-N (z lekarzem). Podział na zespoły Specjalistyczne A1 i A2 wynika z możliowści uczestnictwa w systemie transportu medycznego zarówno lekarzy jak i ratowników medycznych z odpowiednim stopniem zawodowym. Jest to analogiczna sytuacja jak w przypadku Zespołu Ratownictwa Medycznego Specjalistycznego i jego wersji Mobilnej Intensywnej Terapii (MIT).

Szczegółowy opis Zespołów Transportu Medycznego przedstawia rycina:

Schemat Zespołów Transportu Medycznego.
Opracowania własne Red-Alert Fundacja na rzecz wspierania i rozwoju Ratownictwa Medycznego w Polsce

 

 Ostatnim ogniwem w proponowanej zmianie jest Zespół Transportu Medycznego Dializowy ZTM-D (bez lekarza) w składzie jedno lub dwu osobowym (w zależności od stanu pacjenta chodzący czy leżący) mogą wykonywać go ratownicy medyczni z odpowiednim stopniem. Zespół Transportowy Krwi i Preparatów Krwioleczniczych TKiPK, gdzie wystarczającym jest skład jednoosobowy w postaci Ratownika Stażysty lub Ratownika z Kwalifikowaną Pierwszą Pomocą.

Szczegółowy opis Zespołów Transportu Dializowego i krwi przedstawia rycina:

Schemat Zespołów Transportu Dializowego i Krwi.
Opracowania własne Red-Alert Fundacja na rzecz wspierania i rozwoju Ratownictwa Medycznego w Polsce

Cel Fundacji

Celem Fundacji jest działalność badawcza i dydaktyczno-naukowa, szczególnie w zakresie wspierania, promocji i pomocy w rozwoju Ratownictwa Medycznego w Polsce, a także wspierania osób promujących ten rozwój oraz awans zawodowy w poszczególnych grupach wykonujących zawód medyczny w systemach ratowniczych.

Red-Alert Fundacja jest organizacją działającą NON-PROFIT

Adres

 Adama Mickiewicza 28/3
 Katowice, 40-085

+48 698 552 383
info@red-alert.org.pl
 Pn-Pt: 09.00 - 15.00