Proponowane zmiany w systemie odnoszą się również do utworzenia i do zmiany Zespołów Ratownictwa Medycznego adekwatnie do projektowanych stopni zawodowych Ratownika Medycznego. Zmiany te dotyczą możliwości funkcjonowania w systemie jednostek systemu jakimi są bieżące ZRM oraz wykorzystania do zadań medycznych zaproponowanych poniżej w artykule korpusów Ochotniczego Ratownictwa Medycznego (ORM).
Schemat rodzajowy Zespołów Ratownictwa Medycznego.
Opracowania własne Red-Alert Fundacja na rzecz wspierania i rozwoju Ratownictwa Medycznego w Polsce
Zespół Podstawowy – został podzielony na kilka rodzajów z uwagi na podział według przynależności do danego Korpusu, o którym więcej poniżej w rozdziale o Ochotniczym Ratownictwie Medycznym (ORM). W każdym rodzaju ZRM-P zawsze jako lider czy kierownik zespołu znajduje się w składzie Ratownik Medyczny z odpowiednim stopniem zawodowym uprawniającym go do zajmowania tej funkcji w tym zespole (Ratownik Medyczny Podstawowy, Starszy Ratownik Medyczny Podstawowy - dopuszczalne są też osoby z wyższym stopniem zawodowym) oraz absolwenci tego kierunku (z odpowiednim stopniem) i studenci w trakcie pobierania nauki po ukończeniu I roku studiów (z odpowiednim stopniem). W Korpusie Medycznym stanowiącym część struktury organizacyjnej Powiatowej/Miejskiej Stacji PRM w ramach umowy pomiędzy wyższymi Uczelniami Medycznymi kształcącymi studentów na kierunku Ratownictwo Medyczne (z powodu BRAKU organizacyjnego i możliwości utworzenia tego typu zespołu) Ratownik Medyczny wykonuje swe zadania zawodowe w ramach umowy o pracę. W Korpusie Uniwersyteckim lider lub kierownik zespołu z odpowiednim stopniem wykonuje swoje czynności zawodowe w ramach umowy o pracę, natomiast pozostali członkowie zespołu w ramach wolontariatu lub praktyki zawodowej.
Schemat osobowy Zespołu Ratownictwa Medycznego - Podstawowego.
Opracowania własne Red-Alert Fundacja na rzecz wspierania i rozwoju Ratownictwa Medycznego w Polsce
Zespół Zaawansowany – jest odpowiedzią na proponowany rozwój zawodowy Ratownika Medycznego oraz oparty jest na czynnościach zaawansowanych jego członków zgodnie z proponowanymi stopniami zawodowymi. ZRM-Z jest dedykowany do struktur Powiatowych/Miejskich Ratownictwa Medycznego oraz Podstacji i w swoim składzie jako lider/kierownik zespołu powinien być Ratownik Medyczny (RM) z odpowiednim stopniem zawodowym (Ratownik Medyczny Zaawansowany, Starszy Ratownik Medyczny Zaawansowany), natomiast w składzie zespołu mogą być ratownicy o niższych stopniach (Ratownik Medyczny Podstawowy, Starszy Ratownik Medyczny Podstawowy lub Młodszy Ratownik Medyczny – absolwent). Wariant składu osobowego jest możliwy do dopasowania wedle możliwości danej stacji i w obu sytuacjach odpowiada 3 osobom.
Schemat osobowy Zespołu Ratownictwa Medycznego - Zaawansowanego.
Opracowania własne Red-Alert Fundacja na rzecz wspierania i rozwoju Ratownictwa Medycznego w Polsce
Zespół Specjalistyczny – proponowana forma tego zespołu zarówno w Powiatowej/Miejskiej Stacji i Podstacji Państwowego Ratownictwa Medycznego jak i Korpusie Uniwersyteckim Ochotniczego Ratownictwa Medycznego, przyjmuje dwa warianty. Pierwszy to forma dwuosobowa zespołu dojeżdżającego do zdarzenia do pomocy zespołowi o niższych kwalifikacjach (ZRM-P, ZRM-Z) określonego mianem „Rendez-vois”(R-V na spotkanie). Drugi wariant to forma 3 osobowa zespołu dysponowana do pomocy jak i bezpośrednio do zdarzenia, określonego mianem „Mobilna Intensywna Terapia”(MIT). W każdym z tych zespołów obecni powinni być Ratownicy Medyczni z odpowiednim stopniem na stanowisku lidera/kierownika zespołu (Młodszy Ratownik Medyczny Specjalista, Ratownik Medyczny Specjalista, Starszy Ratownik Medyczny Specjalista), natomiast w składzie dalszym zespołu ze stopniami niższymi (Młodszy Ratownik Medyczny Specjalista, Starszy Ratownik Medyczny Zaawansowany, Ratownik Medyczny Zaawansowany).
Schemat osobowy Zespołu Ratownictwa Medycznego - Specjalistycznego.
Opracowania własne Red-Alert Fundacja na rzecz wspierania i rozwoju Ratownictwa Medycznego w Polsce