Utworzenie stopni zawodowych wiąże się równolegle z powstaniem struktur, w których Ratownik Medyczny (RM) może wykonywać swoje zadania zawodowe i połączą bezpośrednio systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) z systemami i podsystemami działającymi w sferze zdrowotnej jak i szeroko rozumianego ratownictwa (lądowego, wodnego i powietrznego). Struktury te wymagają osobnego artykułu i szczegółowego opisu, w dalszej części artykułu zostaną one opisane tak, aby przybliżyć idee, która wymaga zrozumienia w zastosowaniu samych stopni zawodowych.
Stopnie zawodowe możemy je podzielić na dwie kategorie: stopnie podstawowe i stopnie funkcyjne.
Stopnie Podstawowe, proponowane jest 9 form dotyczących przede wszystkim wykonywania zawodu Ratownika Medycznego (RM) zarówno na etapie zdobywania kwalifikacji zawodowych (w tym ujęciu będzie to wolontariat na studiach I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne lub praktyka zawodowa) jak i po zdobyciu dyplomu zawodowego w ograniczonej formie jego wykonywania, pod nadzorem starszego/ej stopniem kolegi/koleżanki oraz w miarę postępu awansu na poszczególnych typach Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM) jako kierownik zespołu lub jego członek, z posiadaniem uprawnień do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego i ze zwiększonymi kwalifikacjami wynikającymi ze zdobytego stopnia na bazie kursów specjalistycznych, kwalifikacyjnych oraz w najwyższej formie awansu w tych stopniach - specjalizacji. Zarówno w systemie PRM jak i proponowanej formacji Ochotniczego Ratownictwa Medycznego (ORM) z podziałem na korpusy. Oczywiście oprócz ZRM miejscem pracy dla RM są też Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR),
w których może wykonywać swoje zadania zawodowe pod nadzorem starszego stopniem Ratownika Medycznego jak i samodzielnie lub pod nadzorem lekarza. Znajduje to oczywiście swoje odbicie w przebiegu doskonalenia zawodowego
i prowadzonej w tym zakresie dokumentacji – wypełniając obowiązek ustawowy.
Stopnie te ukierunkowane są przede wszystkim na działania w sferze dydaktycznej poprzez utworzenie ośrodków dedykowanych do tego celu, jak i nadzorze merytorycznym nad Ratownikami Medycznymi niższego stopnia podczas wykonywania zadań w ZRM czy SOR. Ważnym aspektem awansu jest koordynacja pracy grupy Ratowników Medycznych w poszczególnych jednostkach zarówno w Zespołach Ratownictwa Medycznego jak i w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, umożliwiając również pracę samodzielną i dowodzenie w zdarzeniach mnogich i o charakterze masowym.
Istotną rolą proponowanych najwyższych stopni - stopień Inspektora, dotyczy działań kierowniczych (dowódczych) w strukturach Państwowego Ratownictwa Medycznego na szczeblu Centralnym, Wojewódzkim, Powiatowym/Miejskim czy Podstacjach. Uwarunkowane jest to zdobytym doświadczeniem, wykształceniem oraz specjalizacjami, odbytymi kursami specjalistycznymi i kwalifikacyjnymi na bazie proponowanych rozwiązań stopni zawodowych.