ul. Adama Mickiewicza 28/3, 40-085 Katowice, PL +48 698 552 383 info@red-alert.org.pl

Czy specjalizacja z zakresu intensywnej terapii dla Ratownika Medycznego, pozwoli zastąpić brakującego lekarza systemu?

Krzysztof Słupianek, Michał Starosolski

 Streszczenie: 

 Zawód Ratownika Medycznego w obecnej chwili wydaje się być uformowany i niezmieniony w swej strukturze od momentu jego utworzenia. Niestety warunki jego wykonywania bez możliwości jakiegokolwiek awansu zawodowego oraz zdobywania dodatkowych kompetencji, sprowadza go do powolnej degradacji i zniechęca jego przyszłych wykonawców do jego wykonywania. Proponowana w artykule „Ścieżka Rozwoju Zawodowego Ratownika Medycznego w ujęciu stopni zawodowych”1[1] oparta o jedną z pięciu specjalizacji jaką jest dziedzina Intensywnej Terapii, która może być wykorzystana w Państwowym Ratownictwie Medycznym w Zespołach Ratownictwa Medycznego (naziemnych i powietrznych), Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (jej poszczególnych obszarach) oraz w Zespołach Transportu Medycznego (spełniającego kryteria intensywnej terapii). Specjalizacja ta, w odniesieniu do miejsca jej wykonywania i zdobytego doświadczenia ratownika medycznego, jest oparta o proces edukacji modułowej w kształceniu podyplomowym. Specjalizacja ta również jest zintegrowana ze zdobytymi w ramach awansu stopniami zawodowymi, Wprowadzenie stopniowania zawodowego ratowników medycznych w ochronie zdrowia wpłynie pozytywnie na poprawę jakości świadczonych usług medycznych odbioru tej grupy zawodowej. Podobne rozwiązania polegające na stopniowaniu ratowników medycznych i na tej podstawie nadanie im zróżnicowanych uprawnień funkcjonuje skutecznie w innych krajach, najczęściej tam gdzie funkcjonuje anglosaski model ratownictwa medycznego. Przedstawione natomiast w artykule, są nowatorskie, ale oparte o działające w kręgach innych zawodów medycznych i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zmieniającym się trendom i standardom w ratownictwie medycznym.
 


[1] K. Słupianek, M. Starosolski, Ścieżka rozwoju zawodowego ratownika medycznego w ujęciu stopni zawodowych, [w:] Zysiak-Christ B. (red.), Systemy ratownicze a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe. Tom 6, Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki, Wrocław, 2020, s. 65-88.

Całość ARTYKUŁU - TUTAJ do przeczytania

Cel Fundacji

Celem Fundacji jest działalność badawcza i dydaktyczno-naukowa, szczególnie w zakresie wspierania, promocji i pomocy w rozwoju Ratownictwa Medycznego w Polsce, a także wspierania osób promujących ten rozwój oraz awans zawodowy w poszczególnych grupach wykonujących zawód medyczny w systemach ratowniczych.

Red-Alert Fundacja jest organizacją działającą NON-PROFIT

Adres

 Adama Mickiewicza 28/3
 Katowice, 40-085

+48 698 552 383
info@red-alert.org.pl
 Pn-Pt: 09.00 - 15.00